Пчеларник “БН”
Пчеларник БН

Креирај своја значка.

  Богатството на Баба планина

произведено од нашите кошници

Пчеларник БН  с.Дихово Битола  - © Сите права задржани.  
Јадете мед како храна за да не јадете како лек Кога пчелата би изчезнала од овој свет тогаш  човекот би имал уште 4 години живот - рекол  Алберт Ајнштајн Форум
Апитуризам Апитерапија Производи Контакт Занимливо За Нас Почетна Видео

- Една шолја топол чај со мед испиен пред спиење делува смирувачки и ја лекува несоницата.

- Секојдневната умерена употреба на медот во исхраната ја регулира работата на цревата.

- Вистинска напивка за побрзо отстранување на симпотомите на настинка е чај од липа со мед и лимон.

- Секој човек за да го зачува своето здравје ,треба  секој ден да изеде најмалку две лажици мед.

- Во секојдневната исхрана, возрасните и младите,како засладувач наместо шеќер треба да користат мед,особено за засладување на чај.

- Кај слабокрвност(анемија) се препорачува секое утро на гладно да се пие шолја млеко кое е сварено со 1 лажица мед.

- Кај бронхитис се зема лук, што е можно поситно исечкан и се измешува со мед.Ова се зема секој ден по една лажица.

- Се прави сируп од 1кг. мед и 100гр. прополис(ова добро се меша),па се зема три пати дневно по 1 лажица .Овој рецепт е за астматично болните.

- За афти(ранички на слузокожата во устата) треба неколку пати во текот на денот што подолго во устата да се држи малку  мед.

- Со пиење на мед растворен во вода,сите рани на цревата сосема се чистат.
Zemi med najdi lek - Med kako lek 2