Пчеларник “БН”
Пчеларник БН

Креирај своја значка.

  Богатството на Баба планина

произведено од нашите кошници

Пчеларник БН  с.Дихово Битола  - © Сите права задржани.  
Јадете мед како храна за да не јадете како лек Кога пчелата би изчезнала од овој свет тогаш  човекот би имал уште 4 години живот - рекол  Алберт Ајнштајн Форум
Апитуризам Апитерапија Производи Контакт Занимливо За Нас Почетна Видео

Рецепти со прополис

Настинка (кивавица)

Во порцелански сад се става 20 гр иситнет прополис , малку путер, се додава сончогледово масло така што вкупната тежина да биде 100гр. Добро се измешува. Од ова смеса со хигиенско стапче се става во ноздрите 2 пати на ден наутро и навечер, се до целосно оздравување.

Бронхијална астма

Иситнет прополис 20 гр се прелива во 80 мл алкохол и така се остава да стои една недела.Се процедува преку газа и по 20 капки со млеко или во вода се зема половина час пред јадење, 3 пати на ден во текот на два месеци.

Воспаление на белите дробови

Се загрева 100 гр путер на 50 - 60 степени , се додава 10 гр иситнет прополис.Смесата се загрева 10 минутии потоа се процедува преку газа.Се зема по една лажица 2 - 3 пати на ден, пред јадење во текот на два месеци .

Чир на желудникот и на дванаесетпрсното црево

1,5 литри млеко се варии се остава да се олади.Откако ќе се олади се додава 100 гр иситнет прополис и сето се меша се додека прополисот не се растопи. Од оваа смеса се зема 3- 4 патина ден половина час пред јадење.Прополисот дејствува против болките и го заживува чирот.Recepti Рецепти 2